Akciğer İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
103 views
Akciğer İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer İltihabı

Akciğer iltihabı genel bir tanımlama olarak akciğerlerin enfeksiyon kapması olarak isimlendirilmektedir. Alt solunum yolu iltihabı olarak da isimlendirilen bu sağlık sorunu akut iltihap ve süreğen iltihap olarak kategorilere ayrılmaktadır.

Akciğer iltihabı farklı şekillerde meydana çıkabilir yalnız bütün iltihap çeşitlerinde ortak olarak nefes darlığı, kuru ve balgamlı öksürük, göğüs bölgesinde dolgunluk hissi bulguları meydana çıkmaktadır. Ortaya çıkma nedeni ne olursa olsun Akciğer iltihabı önemli neticeleri olabilen bir hastalık bulunduğu için sürekli olarak bir doktor muayenesi yapılmalıdır.

Bu iltihap mikrobik olarak meydana çıkmaktadır. Birbirlerinden farklı olabilen çeşitleri ve hastalığın neden olduğu açıklanan şunlardır Bakteriyel Akciğer iltihabı ve bulguları Sıklıkla rast gelinen iltihap çeşididir. Akciğerlerde iltihap oluşmasına neden olan bakteriler, mukus olarak adlandırılan salgının yükselmesine ve bedende şişlik meydana gelmesine yol açmaktadır.

Bu iltihap çeşidi cildin birtakım yerlerinde tahriş meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bakteriyel Akciğer iltihabı “stafilokok bakteri” nedeniyle oluşur. Vücutta cildin normalden fazla kuruması,  irinli sivilceler, nefes alıp vermede zorlanma, yorgunluk hissi, vücudun farklı alanlarda belirli bir nedeni yoksa meydana çıkan ağrılar bu Akciğer iltihabınun bulgularıdır.

Hem de iltihabın ileriki evrelerinde idrar yollarında iltihap görülebilmektedir. Viral Akciğer iltihabı ve bulguları Virüslerin yol açtığı Akciğer iltihabı çeşididir. Bulguları hafif ya da güçlü olarak meydana çıkabilir. Görülebilen bulguları Öksürük, boğazda ağrı, hafif ateş ve birtakım durumlarda kulakta iltihap oluşabilmektedir.

Eğer iltihap ileri aşamalara geçerse hırıltılı nefes alıp verme ve dudaklar ile tırnaklarda mavi ya da mor rengine dönüşme görülebilir. Candida Akciğer iltihabı ve bulguları İlk başlangıç döneminde grip ya da zatürreye benzer açıklanan görülebilmektedir. Öksürük ve bireyin kendini sürekli olarak bitkin hissetmesi genel olarak görülebilen açıklanandir.

Öksürükle beraberlerinde balgam atılması olabilmektedir. Candida Akciğer iltihabı adale ağrılarına yol açabilmektedir. Bazı pozisyonlarda adale ağrıları ile beraberlerinde nefes darlığı, burun akıntısı ve baş ağrısı aynısı açıklanan de görülebilmektedir.

Genel olarak Akciğer iltihabınun bulguları şu şekilde söylenebilir

• Ateş

• Nefes alıp vermede güçlük

• Kuru öksürük ve öksürük ile beraberlerinde balgam atılması

• Oluşan salgı artışı nedeniyle göğüste dolgunluk hissi

• Derin nefes almaya düzgün olarak ihtiyaç duyulması

• Göğüs evresinde basınlı bir ağrı hissi oluşması Akciğer iltihabı için yüksek risk taşıyanlar Her yaş grubunda görülebilen Akciğer iltihabı birtakım gruplarda hastalığı meydana getiren mikropların insan vücuduna bulaşma riski daha çokdır. Akciğer iltihabı mikroplarını kapma riskleri çok olanlar

• Sigara içenler

• KOAH ya da bronşektazi aynısı süreğen akciğer hastalığı olanlar

• Cerrahi operasyon geçirenler

• Bağışıklık sistemi güçlü olmayanlar

• Hastanede görevli olarak çalışanlar Yukarıda belirti edilen Akciğer iltihabı olma riski taşıyanlar en küçük belirtide her zaman doktore başvurmalıdırlar. Çünkü sebep olabileceği neticeler düşünüldüğü süre Akciğer iltihabı çok öneme alınması gereken bir hastalıktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın